A szürke farkas talán a legelterjedtebb ragadozója a mai megafaunának. Mikor a populációjuk nagy volt, az ember találkozhatott velük Észak-Amerika és Eurázsia erdőségeiben, sőt a legújabb kutatások szerint bizony elterjedt még Észak-Afrikában is. Számítsuk csak ide a házi kutyát, ami bizony elterjedt az egész világon, még az Antarktiszon is, így elmondhatjuk a farkasról, hogy bizony világszerte ott van, a legtöbb élettérben. A tévhitekből származó üldöztetés nem múlt el nyomtalanul a farkas számtalan alfaja kipusztult az utóbbi ezer évben. Köztük a japán farkas is, vagy mégsem? A bejegyzésben körbejárom ezt a témát.
Conraad Jacob Temmick illusztrációja a japán törpefarkasról. |
Carl Hubert de Villeneuva vázlata a Siebold által fogságban tartott japán farkas (okami) példányról. Ez az egyetlen hiteles európai ábrázolás a Japán farkasról, ami nem "hegyi kutya". |
Korabeli ábrázolás az okamiról és yamainuról |
A hegyi kutya/farkas témakörhöz még visszatérek a bejegyzés egy későbbi pontján, előbb vizsgáljuk meg a japán farkas múltját. A fosszilis maradványok alapján az elterjedési területe magába foglalta Kyushu, Shikoku és Honshu szigetén, tehát a szigetvilág déli részén volt elterjedt. A mitokondriális DNS elemzése alapján a törpefarkas genetikailag egy modern vadonélő, szürkefarkas populációval van rokonságba, az Olaszországban élő farkasokkal. A Kínában és Oroszországban talált fosszílis farkasleletek genetikailag nem egyeztek a törpefarkaséval, így azok nem lehettek ennek a fajnak az ősei. Így valószínű, hogy a japán farkasok ősei azon pleisztocéni farkasok leszármazottai, akik az Ázsiai kontinensről 125 000-25 000 évvel ezelőtt érkeztek a Koreai félsziget és Japán déli csücske közötti földhídon. A genetikai vizsgálatok azt is kiderítették, hogy a japán törpefarkas legközelebbi élő rokona a dingó, az új-guineai éneklő kutya, valamint a szibériai husky, a shiba inu és a kishu. Igen, ezek szerint a törpefarkas azon farkasok utolsó túlélő leszármazottja lehetett, amikből a mai ember a kutyát háziasította. Ha érdekelnek a farkasok körében végzett genetikai vizsgálatok legújabb eredményei, akkor ajánlom neked ezt a bejegyzésem.
Egy tévhitet el kell oszlatnom. A japán törpefarkas a neve ellenére nem a világ legkisebb farkasfajtája, van nála kisebb is, az arab farkas koponyája sokkal rövidebb. Egy kifejlett japán farkas méretre akkora lehetett, mint egy akita inu. És itt elérkeztünk a következő témánkhoz, amire a csontok alapján jöttek rá az archeológusok. A későbbi maradványok már erőteljesen mutatták a házikutyákkal való keveredés jeleit, és valószínűleg az említett yamainu is a japán farkas/házi kutya kereszteződésének eredménye. Ez általánosan elvadult kutyák és a farkasfalkák között történtek, de előfordult hogy kényszerítették a befogott vad farkasokat a nőstény kutyákkal való párosodásra, hogy erősebb fajtát hozzanak létre. Végül ez a kereszteződés vezetett a farkasok kiírtásához.
A hatóságok nem tudták megkülönböztetni a farkasok és az elvadult kutyák nyomait a támadások helyén, így válogatás nélkül minden állatot kilőttek. 1701-ben a nemesek fejpénzt tűztek ki minden megölt farkas után. A farkasok helyzetén sokat rontott, hogy Japánban megjelent a veszettség, és sok farkas megvadult. Valamint az otthonukat jelentő erdőségeket kivágták. 1742-ben már szervezett hajtóvadászokat rendeztek a farkasok ellen. A kiírtásuk végül a Meidzsi politika részévé vált. A farkasok a kamik küldötteiből a helyiek szemében kártevővé váltak, és így célponttá. A japán farkasok, amiknek Honsu szerte 20 sintó szentélyt építettek és a vonyításukkal katasztrófákat jeleztek előre, hivatalosan kihaltak a természetben a huszadik század elején, mikor Malcolm Anderson 1905. január 23-án látta egy törpefarkas tetemét.
1923. szeptember 1-én Tokióiban megremegett a föld Tokióban. A katasztrófa Japán történetének legtöbb emberi áldozatot követő földrengése volt négy percen át tartott. Szökőár és tűzvész követte, és a földrengés előtt sokan farkasvonyítást hallotak. 1910 augusztusában Matsudaira mezőgazdasági területén lelőttek egy kutyaszerű állatot. Az állatot megölő gazdák azt gondolták, hogy egy elvadult kutya vagy a közeli állatkertből szökött koreai farkas lehetett, de az állatkert munkatársai cáfolták ezt, és azt mondták hogy az egy törpefarkas volt.
A 2000-es évek elején Yoshironi Imazumi és társa Mizuko Yoshiyuki a Japán Nemzeti Múzeum zoológusa és farkasszakértője megvizsgálta a fotót és a naplóbejegyzésekben lévő mérési eredményeket. Imazumiról tudni kell, hogy ő írta le az úgy nevezett Iriomote macskák, a leopárdmacska japán alfaját, szóval értette a dolgát ha az állatok anatómiájáról volt szó. A vizsgálatok során a következő következtetésekre jutottak. Az állat színe, a lekerekített farok, a testarányok és a feljegyzésekben említett testsúly a japán törpefarkas jellemzője. Ez nem jelenti azt, hogy a japán farkas fennmaradt, hanem csak hogy néhány példány sokkal tovább fennmaradhatott. További észlelések is történtek japán erdőiben. 1934-ben szarvasokra vadászók egy 5-6 főből álló farkasfalkát láttak az erdőben mozogni. 1936-ban egy Kii félszigeten élő gazdálkodó egy kölyökfarkast talált erdőbe, hazavitte, de félt attól hogy az anyaállat megkeresi, így inkább visszavitte a vadonba. A farkasok észleléseinek száma a negyvenes és ötvenes években a farkasok észlelései meredeken emelkedtek, ez betudható annak, hogy Japánban ekkor általános hadkötelezettség volt, sok férfi elment a háborúba, és így, farkaspopuláció talán emelkedni kezdett a vadászat hiányában.
1964-ben Kenji Yanai a fiával és egy kollégájával hegyet mászott a Ryogami-hegynél, mikor egy kistermetű farkassal találkoztak, ami a közeledtükre elrohant. 1998-ban Chichibuban a Tokio közelében emelkedő hegyekben kutyaszerű állatokat láttak a bokrok között szaladni, nyüszítést és vonyítást is hallottak. Azonban véleményem szerint a leg meggyőzőbb bizonyíték egy 2000 július 8-án készült két fénykép.
A színezet alapján ez épp úgy lehet egy olyan japán törpe farkas akinek az ősei között talán egy házikutya lehetett, mint egy olyan elvadult kutya, aminek a génjei úgy keveredtek, hogy végül törpefarkashoz hasonlatos külsőt kapott a természettől. És persze a fentebb leírt észlelések alapján lehettek azok épp úgy elvadult kutyák, mint a törpefarkas túlélő populációi. Hogy mi szól a túlélés ellen? Először is, hogy Japánnak nagy a népsűrűsége, de ez a sziget azért is megfelelő búvóhely bármely rejtőzkődő állatfajnak, mert a lakosság 90 százaléka a tengerparti síkságon fekvő városokra összpontosul, és ezt nézve sok ember nem járta vadon van Japán vidékén. A farkasok eltűnése óta a legnagyobb szárazföldi ragadozó itt a tanuki és a Japán örvös medve. A szarvasok és a vaddisznók viszont annyira elszaporodtak, hogy sok helyen már kártevők. Ez a szám éppen elég nagy, hogy a farkasok kisebb populációit eltarthassák. Ami viszont nagyon kétségessé teszi a túlélést a tárgyi bizonyítékok kis száma, és a belőlük kivonható genetikai vizsgálatának nehézsége. A kevés, preparált példány DNS szenyezett, elemzésre nem alkalmas. Másrészt itt is problémát jelent a már említett kereszteződés. Az Akita-inu, a Shiba-inu és a Shikoku-inu nevű kutyafélék ősei Kr.e. 8200-ban érkeztek kb Japán szigetére a korai Jomón kultúra telepeseit kísérve. Ezek a kutyák félig vadak lehettek, és gyakorta kereszteződhettek a szigeten élő törpefarkasokkal. Azok génjei jelen lehetnek a kutyák örökítőanyagában, és fordítva is. Tehát ha élnek törpefarkasok a vadonban, azok a sok kereszteződés miatt nem azok a törpefarkasok, amik pár száz éve még Japánban éltek. Elég pesszimistára sikerült ez a cikk, de azt kell mondanom, hogy nagyobb esélyt látok a törpefarkas fennmaradására, mint például arra, hogy Afrikában még élnek dinoszauruszok. Azonban erre a választ egy élő példány bizonyított befogása, vagy genetikai vizsgálatok adhatják meg.
Viszont nem tartanám ördögtől való ötletnek, hogy hasonlóan a Heck-marhához ami az őstulok újraalkotására irányuló kereszteződési kísérlet eredményeképpen jöttek létre, addig keresztezzük az említett kutyafajták egyedeit és a szürke farkast, míg a törpefarkashoz hasonló állat nem jön létre. Persze nagyobb az esély, hogy ez valami kedvtelésből tartott kutya lenne, de pár populációt vissza lehetne telepíteni a vadonba, hogy betöltsék a japán farkasok, az őseik megürült helyét.
(Ha érdekelnek még japán kriptidek, akkor ajánlom neked a Tsuchinoko-ról és a Hibagon-ról szóló bejegyzésem. Ha további rejtélyes kutyafélékről szeretnél olvasni, akkor ajánlom a Shunka Warak'in-ról, a Waheela-ról, de olvashatsz még a Széth rejtélyes állatáról vagy Gévaudani fenevad históriáját)
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni ehhez hasonló érdekességekről a Kriptozoológia világából, akkor kedveld a blog Facebook oldalát, vagy iratkozz fel a kapcsolodó Youtube csatornára. Ha pedig beszélgetni szeretnél az őslénytanról, a kriptozoológiáról és más érdekes témákról, akkor ajánlom neked a Primeval Online-al közös Discord szervert.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.