2019. január 4., péntek

Új levelibékafaj, titokzatos karommal

Az Ecuadori Katolikus Egyetem kutatói az Andok Cordillera del Cóndor nevű előhegységének Ecuadorhoz tartozó területét derítették fel. Eme vidék erdőségei és völgyei jórészt fel nem fedezettek, így nagy volt az esélye, hogy új fajokra bukkanjanak, mint ebben az esetben a Hyloscirtus hillisi névre keresztelt levelibékát.

A kutatócsapat két nap alatt ért azon fennsíkra, ahol az új békafaj él. Az állatok egy bokor ágain gubbasztottak egy folyó partján. Egyből feltűntek a testüket borító apró, aranyszín foltokkal, így a tudósok megvizsgálták ezeket a különös békákat. A genetikai és anatómiai vizsgálatok alapján kiderült, hogy egy új faj, amit nem csak pompás színezete tesz különlegessé.


A hüvelykujja alatt egy nagyobb csontkinövés található. Ezt a képződményt prepollexnek hívják. Ez más kétéltűeknél és emlősöknél lényegében egy fejletlen ujj. A H. hillisinél ez egy fajta karommá fejlődött. Azt, hogy mire használják a békák eme szervüket rejtély a felfedezői számára. A hímek nem használhatják a nőstényekért folytatott harcaikban, mivel mind a két nemnél megtalálható ez a szerv. Feltételezhető, hogy az önvédelemben vagy a fáramászásban lehet fontos szerepe. Azonban eme békákat a kihalás fenyegeti.


Az élőhelyük közelében egy kínai vállalat bányászati műveletet folytat, amely az élőhely pusztulásával jár. Jelenleg a Cordillera del Cóndor hegység területe egyike a Föld legnagyobb biológiai sokféleségével rendelkező zónáinak. Ezen a tudomány által alig felderített erdőségek rengeteg eddig tudományosan le nem írt állat és növényfajnak adhatnak otthont. Ezek pedig az előtt kihalhatnak az élőhelyüket jelentő erdőségek kivágása miatt, még mielőtt ismertté válnának a világ előtt.

Forrás: ScienceDaily

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.