A Star Trek IV - Hazatérés című filmben egy idegen szonda érkezik a Föld köré, és próbál kommunikálni annak értelmes lakóival. A kapcsolatfelvétel azonban nem megy zökkenőmentesen, mivel azok a lények, melyekkel felvenni akarják a kapcsolatot a 23. századra már kihaltak. Ezek pedig a hosszúszárnyú bálnák. Amikről most kiderült, hogy talán nem csak fejlett kultúrával rendelkeznek, de képesek azt megújítani is.
A hosszúszárnyú bálna hímek éneke gyakorta betölti az óceánokat. A daluk 6-35 percig is tarthat, 30 kilométeres távolságban is elhallatszhat. És nem tudni, hogy a nőstények csalogatásához vagy a rivális hímek elriasztásához szükségeltetik, de az már bebizonyosodott, hogy a bálnák évente megváltoztatják a "kottájukat". Queenslandi és St. Andrews-i egyetem tudósainak vizsgálatai alapján az utóbbi tízenhárom évben egy kulturális forradalom is lezajlott köztük.
A tudósok 13 éven át vizsgálták a különféle egyedek énekét. Fény derült arra, hogy alkotják meg a dallamaikat. Mindig egyetlen hanggal kezdődik, aztán a későbbiekben egyre több csatlakozik hozzá egy meghatározott ritmus szerint. Később ezeket az új dallamaikat a vándorlásaik során más területekre viszik, és az itt élő hosszúszárnyú bálnák eltanulják ezeket, és bizonyos időközönként kulturális forradalmak játszódnak le az óceánokban. Egy bizonyos időközönként újat találnak ki mert vagy túl bonyolulttá válik az udvarláshoz, vagy mert talán egyszerűen ráunnak.
Véleményem szerint az utóbbi esete állhat fel. Hisz ha a hosszúszárnyú bálnák között elterjed egy új párválasztó ének, előbb vagy utóbb az lesz a normális. Azoknak a hímeknek pedig, akik továbbakarják örökíteni a génjeiket, új dalokat kell "írniuk", és ezzel felkelteni a nőstények érdeklődősét. Talán ezeknél az állatoknál is megfigyelhető egyfajta "kreatívitás", amely az intelligencia és ezzel a túlélési képesség fokmérője. Így a nőstények számára a legvonzóbbak az intelligens hímek lehetnek.
Forrás: ScienceMag
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.