2018. augusztus 12., vasárnap

Új csikóhalfaj Japánból, ami akkora, mint egy rízsszem

A Japán dél keleti partjánál található Hachijo-jima szigeténél merülő búvárok már évek óta megfigyeltek apró, színes csíkóhalakat, amiket elsőre mindig a tengerben lebegő hínárdarabkáknak hitték őket. Kevin Conway, aki Texasi egyetem ichtyologusa és kurátora írta le tudományosan a fajt, amely a Hippocampus japapigu nevet kapta. A faj név onnan jött, hogy ezek az apróságok hasonlítanak a malacokra.


A méretük és jellegzetes színűk mellett a többi csíkóhaltól még a testük felső részén végighúzódó taréj is megkülönbözteti, ami talán a párválasztásban lehet fontos szerepe. Ezek mellett még az is különlegessé teszi őket, hogy míg a többi csíkóhal a mélyebb vízekben él, addig ezek az apróságok a sekélyebb vizeket részesítik előnyben. A sziget környékén lévő vízek ráadásul télen roppant hidegek és nyáron forrók, de a H. japapigus jól meg van itt. Ezt bizonyítja, hogy szinte milliós nagyságrendben élnek itt. Étrendjüket apró zooplanktonok alkotják, és a csikóhalakat tanulmányozó tudósok szerint nagyon mozgékony és játékos állatok. Viszont csak ennyit tudnak ezekről az apróságokról.


A törpe csíkóhalak apró és magukat a színűkkel álcázó teremtmények. Nyolc fajuk él Délkelet Ázsia meleg tengereiben Ausztráliától egészen Japánig, de vannak feljegyzések, hogy bizonyos képviselőik Vörös-tenger moszaterdőiben is elterjedtek. Roppant veszélyeztettek, mivel ezek az állatok áldozatul esnek az illegális díszállat kereskedelemnek és a "tradicionális" kínai gyógyászok is fontos alapanyagnak tartják. Bár szerintem a ritkaságukra hivatkozva ezek még több pénzt vasalnak ki a vevőkből, nem érdekelve, hogy a csíkóhalak mellett rengeteg más állat, úgy mint medvék és tigrisek is veszélybe kerülnek.

Forrás: National Geographic

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.