2018. augusztus 22., szerda

A 90 év óta kihaltnak vélt fakúszókenguru faj egy példányát filmezték le

Michael Smith amatőr természetbúvár két hetes kirándulását töltötte Új-Guinea Indonéziához tartozó nyugati részén, mikor úgy 27 méterrel a feje fölött mozgásra lett figyelmes. A férfi aki akkor az esőerdő azon részén növő orchideákat figyelte meg már azelőtt is járt ezen a területen. Ekkor hallott a Wondiwoi - fakúszó kengururól, amit 1928 óta nem látott emberi szem és jelenleg a 25 legkeresettebb elveszett faj közé tartozik. Ezen fajokat ritkán, nagy időközönként figyelik meg a vadonban és csak néhány példány vagy minta alapján ismertek. A Wondiwoi fakúszó kengururól (Dendrolagus mayri) pedig úgy tartották egészen eddig, hogy kihalt a természetben.


A 47 éves férfi azonnal előkapta a fényképezőgépét és lefotózta a barna bundájú állatot. Smith először minden számbavehető lehetőséget sorra vett, miután megnézte a fényképet, de végül arra jutott, hogy a Wondiwoi fakúszó kenguru egy példányát fényképezte le 90 évvel azután, hogy Wondawoi félsziget 1600 méter magasságában tenyésző hegyvidéki erdőiben be fogták a faj homotípusát, egy hímet. Ez alapján 1933-ban írta le a fajt Walter Rothschild és John Guy Dollman kapitány angol zoológus a holotípust begyűjtő Ernst Mayről.

Tim Flannery, aki a tizenöt ismert fakúszó kenguru faj közül négyet írt le tudományosan a fénykép alapján kimondta, hogy ez a Wondawoi fakúszó kenguru egy példánya. Összhangban állt az egyetlen ismert holotípussal, hasonlóan ahhoz megvan a sárgás árnyalat a bundájában. Smith jövő évben visszaszándékozik térni a területre kameracsapdákkal és több emberrel, hogy több felvételt is készítsen a különösen ritka, rejtőzködő életmódot folytató erszényesről.


A fakúszó kenguruk ismert fajai Új-Guineában és az Ausztrália északkeleti részén található erdő borította York félszigeten élnek. A wallabykkal közös őseik talajlakó kengurufélék voltak, amelyek konkrétan visszamásztak a fákra, ahol tulajdonképpen az elődjeik is éltek. Jelenleg minden fajuk veszélyeztetett a fák kitermelése és a vadászat miatt. Úgy nézz ki, hogy a Wondawoi fakúszó kenguru csak egy hegyvidéki területen elterjedt, ezért védelmük érdekében minél előbb fel kell mérni a vadon élő állomány méretét. Új-Guineának nem ez az egyetlen titokzatos teremtménye. Hisz a szigetet fedő erdőségekben gyakran látnak nagy termetű  sárkánygyíkokat, különös disznószerű emlősöket vagy akár erszényes farkasokat is. És persze ezekben az erdőkben mesélnek a bondegezou nevű apró emberszerű lényről, amit tudományosan le is írtak.

Forrás: Daily Mail

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.