2018. március 25., vasárnap

Az első filmfelvétel a vitorlás horgászhalról

A vitorlás horgászhalat, másnéven Caulophryne jordani-it 1896-ban írták le tudományosan, de az azóta eltelt száz évben csak 14. alkoholból ismert példányok alapján ismertek ezek az impozáns kinézetű halfélék, és hímpéldányt még nem is találtak. Egészen 2018-ig, mikor két német kutatónak Kristen és Joachim Jakobsennek alkalma volt megfigyelni a természetben egyszerre két vitorlás horgászhalat.


A Rebikoff-Niggeler alapítvány alkalmazásából álló tudósok a Luna 1000 nevű tengeralattjárójukkal térképezték fel az Azori szigetek partjainál 2016-ban. 1,360 kilométer mélyre merültek, mikor a járművük fényszóróinak fénykörébe egy különös hal úszott be. A testéből kiálló hosszú vitorlák fehér fényével a hal kísértetiesen elütött az éjsötét tenger hátterétől. Hamarosan kiderült, hogy nincs egyedül. A hasán egy apró hím himbálódzott, szinte összenőve a nála többszörösen nagyobb nőstény testével.

A képen láthatjátok a horgászhal hímjét, ami parazita módjára tapadt rá a nőstény testére.
A horgászhalak talán a fejükön lévő bőrnyúlványról, és az annak a végén található fénylő kinövésről ismertek. Ezzel vonzzák magukhoz a kisebb halakat és a nőstények talán így jeleznek az apróbb hímeknek. A kistermetű hímek nagy szemükkel és fejlett szaglószerveikkel látják ezt és egyszersmind érzékelik a nőstény által kibocsátott feromonokat. A hím odaúszik és a nőstény hasába harap, majd összenő annak emésztő szervrendszerével, így egész életében képes lesz megtermékenyíteni, cserébe előemésztett tápanyagokat kap. Viszont ezt a viselkedést még nem sikerült akváriumokban megfigyelni.


A vitorlás horgászhalnál azonban nem csak ezt, hanem a nyúlványok valódi szerepét is sikerült megfigyelni. Más halféléknek ezek a nyúlványok az uszony részei, és segítenek a mozgásban. Ennél a fajnál azonban teljesen másképpen fejlődtek. Teljesen önállóan mozognak a rajtuk lévő különálló izomzatnak és ideghálózatnak köszönhetően. Eddig azt gondolták, hogy a macskák bajszához hasonlóan a tapintást segítették elő. Viszont most hogy vadon is megfigyeltek egy példányt, a tudósoknak át kell gondolni az elméleteiket. Lehetséges, hogy a biolumiszencia a zsákmány odacsalogatását, vagy a nagyobb ragadozók elrémísztését szolgálja, de szerintem a vitorlás horgász hal nősténye így biztosítja be magát, hogy a hímek biztos megtalálják.


Fentebb a videó. A horgászhalak a genetikai vizsgálatok alapján a korai kréta időszakban megjelentek, és azóta is elterjedtek a világ minden tengerében. Valószínű, hogy a mélytengerek sötétjében még vannak fel nem fedezett fajaik.

Forrás: Live Sience

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.