A kaliforniai Sequia Nemzeti Park egyik márványbarlangjából került elő a a tudomány által még le nem írt faj egyik példánya. A barlangkutatók itt több új pók, légy és álskorpió fajt is katalogizáltak. Azonban az Illacme tobini névre keresztelt ezerlábú teszi fel az egészre a koronát.
A Illacme tobini a rendkívül hosszú barlanglakó százlábú. A fényképet készítette: Paul Marek |
A faj típuspéldányát Ben Tobin, a nemzeti parkban dolgozó egyik biológus fedezte fel. Aztán Paul Marek a Virginiai Technikum Rovartani Tanszékének vezető kutatója írta le. A faj legközelebbi rokona az
Illacme plenipes nevű faj, ami a 750 pár lábával a legtöbb végtaggal rendelkező, Földön élő állatfaj.
Illacme plenipes nevű faj, ami a 750 pár lábával a legtöbb végtaggal rendelkező, Földön élő állatfaj.
Illacme plenipes egy genusba tartozik az újonnan felfedezett fajjal. |
Az I. tobininek, bár a maga 414 pár lábával elmarad rokonától, azonban más anatómiai jellegzetességgel rendelkezik. Eme apró termetű százlábú a testén 200 méregmiriggyel rendelkezik, a testén pedig szőrszállak borítják, amelyek szövőmirigyekkel összeköttetésben állnak. Ezeknek az állatot tanulmányozók szerint a védekezésben lehet szerepük. Konkrétan a rájuk támadó ragadozóra szórják a belőle kibocsátott ismeretlen vegyi összetételű anyagot.
A Föld legmélyebb barlangjai komplex és összetett ökoszisztémáknak adhatnak otthont, amiknek a tagjai évmilliókon át fejlődhettek elszigetelten felszínen élő rokonaiktól, új, különös létformákat hozva létre.
Forrás: http://phys.org
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.