2016. június 25., szombat

Új anoliszfaj a Dominikai Köztársaságból

"Mikor megláttam a fényképeket, azonnal repülőjegyet akartam vásárolni" nyilatkozta Luke Mahler, a Torontoi Egyetem Ökológiai Tanszékének kutatója, és az American Naturalist folyóirat vezető szerzője. A tudósnak Miguel Landestoy, helyi természetbúvár küldte el a fényképeket. A férfi fészkelő madarakat fotózott, amikor kiszúrta, hogy az egyik faághoz egy számára ismeretlen gyík simult, valószínűleg próbált a rejtőszínezetének segítségével elbújni.
Luke Mahler szkeptikus volt a gyíkkal kapcsolatban, számára sokkal inkább a Kubában élő anoliszokhoz hasonlított, mint a Hispaniola szigeteken lévőkre. Azzal hagyta annyiban, hogy valószínűleg egy helyi faj atipikus egyede. Landestoy viszont nem adta fel.

Miguel Landestoy fényképe

Pár évvel később befogott egy gyíkot, és közelről lefényképezte. Mahler a saját elmondása szerint megdöbbent, mikor megnyitotta a Landestoytól kapott képet. Az Anolis landestoyi-nak elkeresztelt új faj fontos kirakódarab a Nagy Antillákon élő anoliszek adaptív szétsugárzásának megértésében. Ezen gyíkok ősei szétterjedtek a szigeteken, és betöltötték az üres ökológiai fülkéket, így változatos fajaik jöttek létre. Az érdekesség, hogy a legtöbb ilyen fajnak van egy párja, egy hasonló életmódot folytató rokona, egy másik szigeten.
Azonban a kutatók már régóta tudták, hogy vannak olyan anoliszfajok, melyek egyedülállóak a maguk nemében, és nincs ilyen párjuk. Az egyik ilyen a Chamaeleolis genusba tartozó gyíkok, ezek közül a legismertebb a kubai álkaméleon (Chamaeleolis chamaelonides).

Kubai álkaméleon
Ezek a gyíkok sokkal inkább hasonlítanak kaméleonra, mint anoliszra, mint küllemben, mint életmódban. Lassan és óvatosan mozognak a zuzmókkal borított ágakon rovarokra vadászva. Eddig ezeket a gyíkokat a herpetológusok egyedülállónak tartották, kivételnek a szabály alól. Addig, míg fel nem fedezték a Anolis landestoyi-it a Dominikai Köztársaság területén.



A Hispaniola sziget keleti részén talált új anolisz hasonlóan távoli, kubai rokonához lassan mozog az ágakon, és ugyanúgy a lombkorona alsó régióit kedveli, valamint rejtőszínezettel próbál beolvadni a környezetébe, így elbújva a ragadozók elől. Mahler jelenleg is kutatja a két faj közötti esetleges kapcsolatot, hogy a hasonlóságok vajon visszavezethetőek egy közös ősre, vagy konvergens evolúció eredménye.
Azonban alig hogy felfedezték, az új gyíkfaj már veszélybe került. Csupán egy kis területen található meg a Dominikai Köztársaság nyugati részén. Viszont ezt a régiót az illegális fakitermelés pusztítja le. Remélhető, hogy ezen érdekes faj fennmarad, és nem tűnik el, amint megismerjük.

Forrás: Science Daily

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.