2016. február 25., csütörtök

Új varánuszfaj a Mussau szigetről

A  Mussau sziget Új-Guinea egyik legészakibb szigete. Földrajzilag a Szent-Mátyás szigetekhez tartozik. A finn Turkui egyetem kutatócsapata a Mussau sziget parti régióiban egy eddig még fel nem fedezett varánuszfaj egy nőstény egyedére bukkant. A kutatócsoport vezetője Valter Weijola Varanus semotusnak nevezte el az új fajt. Érdemes megemlíteni, hogy 20 év után most először fedeztek fel új varánuszfajt Új-Guineában.


A kutatócsoport által befogott állat egy méter hosszú. Fekete testét sárga és narancsszínű foltok borítják. A felnőttek farka türkizkék színű. Az állat másik megkülönböztető jellegzetessége halványsárga nyelve. Ez a teremtmény teljes egészében húsevő, és a sziget táplálékláncának csúcsán is ez a hüllőfaj áll. Általában rákokat, más, kisebb helyi hüllőfajokat, madarak és azok tojásait fogyasztja. Weijola szerint viszont ha tehetik, bármit elkapnak és felfalnak.És nem vetik meg a döghúst sem.
Azt, hogy az állat egy új fajhoz tartozik, azt a genetikai vizsgálatok döntötték el, amit a Dél-Ausztráliai múzeum és a finn Abo egyetem tudósai végeztek el. Ebből kiderült, hogy a befogott példány nem tartozik egy Új-Guineában vagy Új-Brittaniában honos varánuszfajhoz sem. A DNS alapján V. semotus 1-2 millió évvel ezelőtt szigetelődött el a szárazföldi populációktól.



A szigeten élő populáció őse Weijola szerint akár egyetlen vemhes nőstény is lehetett. Bár szerintem ez túlzás, inkább egy kisebb populáció jutott át a szigetre talán egy vihar által a szárazföldről átsodort természetes tutajon, és mivel a többi, a térségben található apró szigethez hasonlóan, a Mussau-szigeten se éltek emlősragadozók, így ezek a varánuszok hamar csúcsragadozóvá váltak az ökoszisztémában, és közben új fajjá fejlődtek.
Az, hogy a  Csendes-óceán déli szigetein varánuszfélék a csúcsragadozók gyakori jelenség. Gondoljatok csak a Komodó sárkányra, és ilyen lehetett a feltételezett Kumi-gyík (Varanus novaezealandia). Ezek a gyíkok sokkal intelligensebbek és aktívabbak rokonaiknál, így nyerve betölthetik az esetlegesen hiányzó emlős vagy madár csúcsragadozók helyét az ökoszisztémában.
A Csendes-óceán déli része még mindig tartogat meglepetéseket. Az eddig feltérképezetlen apró szigeteken talán nem csak új hüllő és kétéltűfajokat, hanem nagy termetű hüllőket és emlősöket is felfedezhetnek - nyilatkozta Weijola.

Forrás: EurekaAlert

1 megjegyzés:

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.