2015. június 11., csütörtök

A máltai tigris

A mostani rövidke posztomban egy újabb olyan állatról lesz szó, ami talán nem is új faj vagy alfaj, hanem egy már ismert állatfaj különleges változata.


Ez pedig a máltai tigris, a nevét nem azért kapta mert Málta szigetén él, hanem a házimacska kékesszürke színváltozatáról, minek a színezetéhez hasonlíthat.
Az első jelentések a máltai tigrisről Harry Caldwell (misszionárius és vadász) 1924-es Kék Tigris című és társának Roy Chapman Andrews (az olvasóknak a mongol halálférges cikk után gondolom nem kell bemutatni az úriembert) Táborok és vadászatok Kínában (1925, júliusában jelent meg) című könyvében jelentek meg. 
A leírás szerint Caldwell 1910-ben Kína délkeleti részén fekvő Fujian tartományban vadászott egy a a környéken garázdálkodó kék tigrisre. Ő legendának vélte a teremtményt, de úgy döntött, hogy levadássza a falvakat terrorizáló ragadozót. Csalinak egy kecskét kötött ki, hogy az a rémült mekegésével előcsalogassa a Caldwell által csak Kékszakállnak nevezett állatot. Az egyik helyi segédje név szerint egy Da Da nevű szakács hirtelen mutogatni kezdett az egyik bokor irányába. Caldwell elsőnek azt hitte a cserjésben gubbasztó teremtményről, hogy egy kék ruhában öltözött ember, de ahogy jobban megszemlélte, meglátta az állat hatalmas fejét, és kiszúrta, hogy amit ruhának vélt az az állat háta és mellkasa. Az állat alapszíne a máltai színárnyalat egy mélyebb változata volt, a csíkjai feketék voltak, mintázatuk alapján legjobban a bengáli tigrisére hasonlítottak. A vadász már készült, hogy levadássza az állatot, de ekkor észrevette, hogy állat kitartóan figyel valamit.
A lentebb elterülő szakadékban két, helybéli fiú éppen füveket és páfrányokat szedtek. Caldwell olyan helyzetben volt, ahonnan egy lövés csak megsebesíthette az állatot, ami aztán pontosan a gyerekek mellé esik. Az állat a fájdalomtól megörülve könnyen megsebesíthette vagy meg is ölhette őket.
 A vadász nem kockáztathatott, pozíciót kellett váltania, hogy eltalálja Kékszakállt, előbb azonban szólnia kellett a gyerekeknek, ezzel együtt pedig le kellett venni a tekintetét az állatról. Mire már újra tudott célozni, a máltai tigris egyszerűen eltűnt.  Caldwell már csak a tigris lábnyomait és néhány elhullajtott szőrszálat látott, többé nem találkozott utána az állattal.



A jelentések általában a Fujian tartományból származtak, de találkoztak ilyen színű tigrisekkel a Koreai háború (a mai demillitarizált zóna déli oldalán), valamint Burmában is. Azonban létezhet a máltai tigris?
Nos a házimacskák között gyakori ez a színváltozat, ilyen például az orosz kék macska a brit kék rövidszörű. Ezek a színváltozatok viszont intenzív tenyésztés eredményei. A vadonban azonban figyeltek már meg máltai hiúzokat is.

Brit kék

Orosz kék


Karl Shuker zoológus teóriája szerint ezeknek az állatoknak a színét mutáció okozza. Én is osztom ezt a véleményt, hiszen a tigris csíkjaiért ugyanazok az a agouti gén felelős, mint a házimacskáknál gyakori cirmos színezetért. A másik támpont, hogy ugye történtek észlelések a Koreai félszigetről, Burmából és Délkelet Kínából. Az utóbb említett két területen az indokínai tigris, és a dél-kínai tigris él (bár kitudja meddig, hisz a mind a két alfaj veszélyeztetett), addig Koreában a szibériai tigris a domináns tigrisalfaj.
Tehát egyszerre három tigris populációban is megjelent, szóval elég gyakori gén lehet. Így belegondolva viszont talán hasznos is, mint rejtőszínezet az erdőben. Hisz segíti, hogy az állat úgymond még jobban eggyé váljon az árnyakkal, így sokkal nagyobb az esélye, hogy a zsákmány közelébe lopódzón és végül elkapja. Lásd Caldwell beszámolóját, szinte csak az utolsó pillanatban vette észre Kékszakállt.
Érdekes lenne belegondolni, hogy ha a tigriseket megmentjük a kihalástól, akkor ez a gén újra megjelenik és végül elterjed.


Nem hülyeség, hisz ez már megtörtént. Igaz a medvéken belül. 479-349 ezer évvel ezelőtt a barnamedvék északi populációit az előretörő jégtakaró elvágta a déli rokonaiktól. Talán ki is haltak volna, ha nem jelenik meg egy sor mutáció köztük, mint például a fehér bunda és sok más hasznos változás. Ezek a mutációk végül olyan gyorsan elterjedtek a populációban, hogy később ezek a medvék egy külön fajjá, a jegesmedvévé fejlődtek.
Hogy ez hogy jön a máltai tigrishez?
Tételezzük fel, hogy a szibériai tigrisek néhány populációja megmenekül a kihalástól, és a jövőben egy hegyvidéken élnek. Az egyik hím azzal a mutációval születik, ami a máltai színezetért a felelős, ugye jobban álcázza magát erdei környezetben, ilyesmi.
Több zsákmányt ejt, és így több nőstényt tud megtermékenyíteni a környéken, továbbörökítve a színezetét az utódjaira. Azok is eredményesebb vadászok lesznek, ők is nagyobb eséllyel párosodnak a normális színezetű társaiknál.
És hopp, meg is jelenik egy új, kékbundájú tigrisalfaj, aztán faj. És ehhez nem kell csak alig pár százezer év, hogy ez az új tigrisfaj elterjedjen. Úgy fest azonban most, hogy a tigris, mint faj kihalófélben van, az esélye is alacsonyabb, hogy ilyen egyedek szülessenek a természetben.
Nem tudni, hogy Kékszakállúnak voltak a kölykei vagy utódok nélkül pusztult e el.
Csak remélni tudom, hogy egy ilyen csodálatos teremtmény, mint a tigris fennmarad a jövőben is és újra hallhatunk történeteket a máltai tigrisekről.
Hatalmas kár érné a Földet, ha eltűnnének.

Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni ehhez hasonló érdekességekről a Kriptozoológia világából, akkor kedveld a blog Facebook oldalát, vagy kövesd Instagrammon, vagy iratkozz fel a kapcsolodó Youtube csatornára.

2 megjegyzés:

  1. Szerintem azért kék színű,mert a vízi állatok vadászására alkalmazkodott.

    VálaszTörlés
  2. nem is kék ! a legtöbb kép a neten szerkesztett!eredetileg szürke egy NAGYON KEVÉS kék árnyalattal! dehogy ahhoz alkalmazkodott!sszárazfőldi nagy patásokkal táplálkozik!

    VálaszTörlés

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.