2019. augusztus 30., péntek

Cehehe - Hibrid Jáváról?

Jáva nyugati részén fekszik Cigedud falucskája, amit a hasonló nevű kiterjedt erdőség veszi körül. Folklórjában szerepel az úgynevezett Cehehe nevezetű különös, csak a Cigedud erdőben élő állat. Ez a teremtmény a nevét különös, elnyújtott nevetésre, vagy mekegésre hasonlító hangjáról kapta. A helyiek szerint olyan teste van, mint egy kecskének, míg a feje macskaszerű.

Illusztráció a falu egyik öregje, Abdah Odih beszámolója alapján. A férfi a Jejak-Jejak Misterius nevű Indonéz kriptozoológiával foglalkozó tévéműsornak elmondta, hogy többször hallotta a bárány síráshoz, vagy nevetéshez hasonló hangját éjszaka, és egyszer össze is akadt vele. Az állatnak kecske teste és macskaszerű feje volt, és a méretét hatvan centiméter magasnak becsülte (ismeretlen rajzoló).
2014-ben a Jejak-Jejak Misterius című kriptozoológiával foglalkozó műsor a teremtmény nyomába eredt. Egy éjszakai felvételen állítólag hallani a lény jellegzetes hívó hangját, de meghallgatva a felvételt, ez épp úgy lehet egy eddig fel nem fedezett patás, mint valamiféle környező erdőkben élő éjszakai madár hangja. Az említett hang 0:13-tól szólal meg a videón.



Az is különös lehet, hogy a Cehehe csupán ezen az egy területen bukkan fel, nos előfordulhat, hogy ennek a fajnak, amennyiben létezik Jáva nyugati részének egy kis szeglete lehet az utolsó menedéke. Viszont lehetséges, hogy a Délkelet Ázsiai szigetvilág más részein is élhetnek hasonló teremtmények?
Solor és Alor szigete Jáva közelében fekszik, ahol a helybéliek elmondása szerint állítólag kistermetű, szarvas macskák élnek. Tehát, hogy az állatok homlokán kisebb szarvak nőttek ki. A macskáknál általában a homlokon található, jóindulatú daganatokat lehet szarvnak nézni. Azonban lehetséges, hogy nem is macskákat láttak. Több információt nem találtam erről, csak annyit hogy a helyiek szerint az állat akkora, mint egy házimacska, viszont a küllemét csak macskaszerűnek írják le és a két szarvról tesznek említést. Elképzelhető, hogy mint a szarvas macskák, mint a cehehék ugyanabba a fajba tartoznak?

Elial alkotása. A művész az afrikai vadmacskákat, a mai házimacskákat vette alapul a Szundai szarvasmacska festményéhez. A szemtanúk, akik Portugál és külhoni tengerészek addig visszavadult hosszú végtagokkal és karcsú testalkattal rendelkező kobócsmacskákat láthatták. Talán egy kistermetű patás félét nézhettek egy szarvasmacskának.
A fenti fejtegetés elég spekulatív. Azonban az nem, hogy a cehehe nem egy patás és egy macskafaj hibridje. Legalábbis biológiailag nem, mert a patások és a ragadozók roppant távol vannak egymástól a méhlepényes emlősök törzsfáján, és ez a genetikai távolság megakadályozza azt, hogy valahogy közös utódokat hozzanak létre. Az pedig, hogy egy esetleges genetikai kísérlet ki is zárhatjuk, mivel a genetikusok csupán embrióként képes létrehozni ilyesfajta hibrideket. Szóval nincs egy őrült, Mengelekvalitású tudós a jávai esőerdőben, aki szórakozásból különféle állatokat keresztez csak úgy. Azt a teóriát pedig, hogy talán földönkívüliek szálltak le arra, és csak úgy viccből összepárosítottak egy kecskét és valamiféle macskát, nem kommentálnám.
A másik  valószínű vélekedés, hogy a szigeten honos indiai muntyákszarvast  látta a szemtanú, és nézte macskaszerű patásnak.


Az indiai muntyákszarvas Indián kívül elterjedt Nepálban, Malajziában, Indonéziában és Kína déli részén. Most nézzetek rá a fenti képre, és képzeljétek el, hogy éjszaka sétáltok az erdőben, és összeakadtok egy ilyen állattal. Rátok néz egy pillanatra, és te, egy villanásra azt hiszed, hogy egy macska néz rád. Szóval ez a legreálisabb elképzelés, főleg hogy lehetséges, és ha hihetünk az első illusztrációnak a cehehe-héről, hogy talán valamiféle rendellenes színezetű példányt láthatott Abdah. Azonban egy valami nem klappol a történetbe, az állat (ha nem valamiféle éjszakai madáré) hangja. A muntyákszarvas bak párzási időszakban érdes ugatást add ki,


Mint ahogy a fenti videón is. Viszont a Jejak-Jejak műsor csapata által felvett videón egy sokkal hangosabb és elnyújtottabb hangot hallhatunk. Különös lehet, hogy egy ilyen elvileg rejtözködő életmódot folytató patás, miért áll le sikoltozni az éjszaka közepén, talán bajba került, vagy a társát hívta, vagy párzási időszak volt. Tehát azt az apró lehetőséget számításba kell venni, hogy valóban a muntyák szarvas tudományosan még le nem írt rokona vagy faja.

Nemes Boglárka akvarellje. Ha az állat valóban egy félénk és rejtőzkődő patás, akkor az okapihoz hasonlóan foltokból álló rejtőszínt viselhet.
Az, hogy a cehehét idáig idáig nem fedezhették fel, valószínűleg a kis termetének, a rejtőszinezetének, vagy magányos életmódjának köszönhető. A hegyvidéki erdőségekben számtalan bozótos vagy barlang található, ahol meghúzhatja magát, és onnan csupán éjszaka jön elő táplálkozni. A hímek párzási időszakban territorálisak lehetnek, és elüldözhetik a területükre betolakodó embereket. Hogy könnyebben mozogjon a sűrű aljnövényzetben, ennél a szarvasnál még akkora aggancs sincs, mint általában a muntyják szarvasoknál, hanem talán kettő, kisebb, ami nem akadályozza a mozgásban. Az éjszaka azonban a legfontosabb érzéke a hallása lehet, amit a nagy, elálló fülei tehetnek lehetővé.

Nemes Boglárka akvarellje. Ha védelemre szorul, akkor valószínűleg a cehehe is megnyúlt metszőfogaival védi meg magát vagy a gidáját a ragadozóktól.
Ha elfogadjuk, hogy a Solor és Alor szigetén észlelt szarvasmacskák is ugyanazon állatfajon alapulnak, mint a cehehe, akkor valószínű, hogy az egykori Szunda-földön (azon a földrészen, ami a pleisztocénban a szárazulatra került Délkelet Ázsiai szigetvilág volt) elterjedtek lehettek ezek a növényevők. Az, hogy mostanra ennyire ritkán láthatóak betudható az emberi vadászatnak és annak, hogy mivel patásról beszélünk általában egyetlen utódot hozz világra az anyaállat. Talán a cehehe egy legenda, elképzelhető, hogy hamarosan, hasonlóan a vietnámi antilophoz a tudomány egy új, kistermetű patásfajt élhet le a személyében.


Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni ehhez hasonló érdekességekről a Kriptozoológia világából, akkor kedveld a blog Facebook oldalát, vagy kövesd Instagrammon, vagy iratkozz fel a kapcsolodó Youtube csatornára. Ha pedig beszélgetni szeretnél az őslénytanról, a kriptozoológiáról és más érdekes témákról, akkor ajánlom neked a Primeval Online-al közös Discord szervert.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.