2019. február 8., péntek

Megtalálták az egyetlen, ismert Európai bársonypókot

Aki Spanyolország déli, szikes részén sétál, gyakorta találkozhatott  földbe ásott üregek felé kifeszített apró, piramisformában felállított pókhálókkal. A Londoni Zoológiai Egyetem kutatói megvizsgálták ezeket a hálókat, érdekes felfedezéseket tettek.




Az új faj a L. colleni, Loureedia genus első Európai képviselője. Ezek az apró termetű, bársonyos szőrzettel fedett pókokat eddig csak Afrikában és a Közel-Keleten ismerték. Míg azoknak a potrohán vöröses mintázat található, addig a colleni teljes egészében fekete-fehér. Ez egyfajta rejtőszínezet, amely a ragadozók ellen védheti az apróságot. Az álcázásnak más módszereit is ismeri, mivel a hálójának felső részét   a zsákmányainak testrészei borítják, mintha csak egy "trófeafal" lenne. Lényegében a pókok nem szórják szét a rovarok darabjait, hogy ne vezesse nyomára a rájuk utazó darazsakat. Ezek a maradványok alapján megállapították, hogy a pókok kedvenc zsákmányai a gyászbogárfélék.


Az apró pókok ősei feltételezhetően 6 millió évvel ezelőtt, a Giblaltári-szoros bezárulta után a Földközi-tenger helyén létrejött száraz medencén jutottak át. És mikor a szoros újra megnyílt, akkor elszigetelődtek a Mediterránium többi részén élő rokonaiktól, és lassan külön fajjá fejlődött. Amelynek most veszélyeztetve van a fennmaradása. A térségben a megnövekedett turizmus miatt egyre több üvegház épül, amely a pókok élőhelyének rombolásával jár, bár azok jelenleg az üvegházak köré gyűlnek. A mások legnagyobb veszélyt a globális felmelegedés miatt fellépő egyre gyakoribb hőhullámok, amelyek lassan kipusztítja a pókokat.

Loureedia annulipes


Forrás: Natural History Museum

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.