A mélytengeri régió mostoha körülményeihez való alkalmazkodás az emberi szemnek bizarr élőlényeket hozz létre. És ezeknek nagy részét nem fedezték fel rejtett életmódjuk miatt. Ezért ez a régió még sok meglepetést rejt, úgy mint a Fülöp-szigetek környékén felfedezett új lámpáscápafajt, a Marsha lámpáscápát (Etmopterus marshae).
A fajt Dr. David Edbert fedezte fel, aki eddig nyolc képviselőjét segített tudományosan leírni az Etmopterus genusból, köztük a 2010-ben a nindzsacápát is Közép-Amerika partjainál. A Marsha lámpáscápának a testalkata sokkal nyúlánkabb és karcsúbb, mint rokonainak. A szeme zöld, a testének oldalán pedig kék és lila fénypontok bonyolult, galaxisokra emlékeztető mintázata ragyog, mikor ezek a világítótestek aktívak. Ez az egyik legfontosabb túlélési stratégia a mélytengeri régiókban, hisz egy márciusban közzétett tanulmány szerint a tengerek mélyén élő állatfajok 78 százaléka képes a biolumiszenciára. Az Etmopterus genusba tartozó cápák a zsákmány csalogatására vagy a párválasztásra használhatják, de akár a ragadozók elriasztásában is fontos szerepe lehet ennek a képességnek.
![]() |
A képen az Etmopterus spinax, a bársonyuszonyú cápa látható. Így kell elképzelni a Marsha lámpáscápa biolumiszenciáját. |
A genus legnagyobb tagja egy méter hosszú. Nem értékesek a halászok számára, így mikor kifognak egyet, akkor visszadobják. Ezen mélytengeri halakra csupán a tengerek szennyezése jelent veszélyt.
Forrás: Forbes
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.