2018. szeptember 29., szombat

Új tündérkolibrifaj Ecuadorból

Francisco Sornoza, az Ecuadori Biodiverzitás Alapítvány ornitológusa ott talált rá az apró madárkára, ahol a legkevésbé nem keresett volna kolibrikat. Az Ecuador délnyugati részén emelkedő hegyvidéken. 2017 áprilisában vizsgálta az addig még fel nem fedezett terület biodiverzitását, mikor meglátta az apró madárfaj első példányát.

Májusban más kutatókkal tért vissza, hogy a madarak nyomára leljenek, és végül néhányat sikerült befogniuk és megvizsgálniuk őket. A madárkáról kiderült, hogy az Andok hüvös magaslataihoz alkalmazkodott tündérkolibrik közé tartozik. A kéktorkú tündérkolibrinek kritikusan veszélyeztetettek, mivel eddig csupán egy 100 négyzetkilométeres sziklás-bozótos területen találták meg az állatok nyomait. A becslések szerint jobb esetben is 750 példány élhet a területen. Az élőhelyüket pedig veszélyezteti a közeli aranybányákból származó környezetszennyezés, és az intenzív legeltetés. Jelenleg egy természetvédelmi területet terveznek létrehozni a madarak költőterületén.


Az Oreotrochilus genusba tartozó tündérkolibrik az Andokban endemikusak. A trópusi és szubtrópusi élőhelyeken élő rokonaiktól eltérően eme madárfélék nem a virágok előtt lebegve táplálkoznak, hanem megkapaszkodva rajtuk. A csüdjük és a lábuk tollas, a fedőtollaik pedig merevebbek. Mind a két alkalmazkodási jegy a jobb hőszigetelést segíti elő. Másik érdekes tulajdonságuk, hogy apró kolóniákban fészkelnek. Mint minden Kolibrifélénél, ezeknél a madaraknál is nemi kétalakúság figyelhető meg. A kék torok és a fehér has a hímek jellegzetessége.
 

Forrás: Eurokaalert

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.