A polipok talán a legokosabb teremtmények nem csak a puhatestüek, hanem a gerinctelenek között is. Ezek az igencsak kíváncsi és értelmes állatok eszközöket használni, tanulni a fajtársaiktól és útvesztőkből kinavigálni magukat, ami feltételez valamiféle éntudatot. Hasonló kunsztokra képesek, mint a varjak, delfinek és csimpánzok, hála 500 000 neuronból álló fejlett elrendezésű agyuknak. Az Alaszkai Óceáni Egyetem nemzetközi kutatócsapata Ausztrália keleti partvidékén található Jervis - öbölben újabb tanúbizonyságára találták meg. A közönséges Sidney-i polip (Octopus tetrisus) egy vízalatti "városát", és bizonyítékot eme teremtmények csoportos életére.
A kutatók elsőnek azon kagylók halmaira bukkantak rá a területen, amely a polipok által elejtett prédákból származtak. Elsőnek a kagylóhéjak nagy száma volt gyanús a tengerbiológusoknak. Viszont a tengeralatti szondák kamerái által felvett tíz órán keresztül felvett videóanyagon feltárult a polipok csoportos élete. A területen élő tízenkét polip példány egymás mellett éltek, mikor találkoztak a fajtársaikkal, akkor kommunikáltak egymással és elüldözték az esetlegesen környékre tévedt idegen polipokat, vagy elüldözték azokat amelyek alul maradtak a nőstények kegyeiért folytatott harcokban, de mikor megjelent egy szirti cápa, egyszerre elbújtak a ragadozó elől.
A Közönséges Sidney-i öbölbeli polipok alapból is építenek kagylókból és kavicsokból álló menedékeket, hogy megvédjék magukat a ragadozóktól. David Scheel, a "városokat" felfedező kutatócsapat tagja szerint a polipokat egy biztonságot nyújtó sziklaalakzat vonta oda, és valószínűleg a szűkös hely miatt az egymással igencsak agresszív, éjjeli aktív puhatestűeknek - a nőstények párosodás után felfalják a hímeket - ki kellett fejleszteniük a társas viselkedés alapvető szabályait. Azonban a tudósok szerint a polipok városában farkastörvények uralkodnak, és nem nagyon tűrik még a szomszédságot, mivel egy felvételen az egyik polip kagylókkal dobálja a társait. A lenti videón belepillanthattok csoportos életükbe. Konkrétan olyanok, mint az egymással verekedő kismacskák szerintem.
Forrás: Science Alert
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.