2018. július 7., szombat

Kihalt gibbonféle csontjaira bukkantak egy 2200 éves kínai királysírban

A 2004-ben feltárt királysírban Lady Xiát, Kína első császárának Csin Si Huang-ti nagyanyja nyugodott. Mellé több darut, hiúzt, leopárdot, medvét és egy gibbont is eltemettek. Feltételezhetően ez utóbbi állatok a királyi vadaskert lakói, és a nő kedvelt állatai lehettek. Az archeológusok legnagyobb meglepetésére a gibbon egy addig nem ismert fajhoz tartozott, ami a Junzi imperalis elnevezést kapta.


Kína középső részén nem élnek gibbonok, holott az innen származó ősi, történelmi feljegyzések alapján az ókorban az itteni erdők szinte hemzsegtek ezektől a majmoktól, amik a kínaiak szerint a majmok arisztokratái voltak. Persze ez nem akadályozta meg a kínaiakat, hogy a 14. századra ne vágják ki az állatok életterét jelentő erdőket, így kipusztítva (?) azokat. Dr. Samuel Turvey, a Londoni Zoológiai Társaság kutatójának tűnt fel a Xi'an Régészeti Intézet Shaanxi tartománybeli kirendeltségén tartott koponya állkapcsának és koponyájának különleges ismertetőjegyei. A kutató a gibbonokról szóló kínai feljegyzéseket tanulmányozza, hogy képet kapjon azok múltbeli megritkulásáról, majd kihalásáról. A kínai tudósok nem engedték a genetikai minták vételezését belőlük, viszont ők is vizsgálat alá vetették a koponyát és arra jutottak, hogy ez tényleg egy új faj, és talán megegyezik az ősi ókori vagy középkori falikárpitokon lévő gibbonokkal.


Az újonnan felnevezett genus nevét arról a kínai történetíróról kapta, aki lejegyezte a gibbonok jelenlétét ezen a területen. Jelenleg Kínában ezek a főemlősök igen csak veszélyeztettek. A Jünnan tartományban frissen felfedezett Skywalker hulok élőhelyét az erdőirtás fenyegeti. A Hainan-gibbonból pedig csak 25 egyed él.

A Hainan gibbon az egyik legritkább és legsebezhetőbb emlősállat a Földön. Élőhelyének emberi pusztítása elől az alföldi erdőkből a sokkal szárazabb hegyvidéki erdőkbe menekültek.
Lehetséges, hogy a J. imperalis nem halt ki, hanem hasonlóan a Hainan gibbonhoz sokkal magasabban fekvő erdőkbe vonult, ahol még ma is élnek populációik. A faj kihalásának időpontját nem lehet tudni. Viszont ha ez így van, akkor a beltenyészet és a kevés táplálék miatt igencsak veszélyeztettek. De sokkal valószínűbb az, hogy kihaltak ugyanazon okok miatt, amiért a Hainan gibbon veszélyeztetett.

Forrás: Independent

Lehetséges, hogy a J. imperalis megosztotta az élőhelyét egy másik, rejtélyes főemlőssel, amiről itt olvashatsz.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.