2017. február 3., péntek

Nagymosoly - Új nyúlfogú tengeri macskára bukkantak

Egy méteres hosszával az újonnan felfedezett kimérafaj a második legnagyobb faj  a Chimaeridae családon belül. Valamint az 50. leírt faj, amely ezen családon belül felfedeztek. A Hydrolagus erithacusnak elnevezett faj típuspéldányát Dél-Afrika partjainál fogták ki Dél-Afrika partjainál, míg a másodikat egy múzeum tárolójában találták meg. Sötét színű és vaskos halakat a helyi halászok már régóta ismerték, és megkülönböztették kisebb és barna rokonától az Afrika kimérától (Hydrolagus africanus).
Tehát egy újabb állatfaj, amit a helyi lakosok előbb ismertek meg, mint a tudósok

Kristin Walowich a Moss Landing a Tengerbiológiai Laboratórium Csendes-Óceáni Kutatóközpontjának vezető kutatója az általa felfedezett szellemcápafaj típuspéldányával. Az orra a tárolás folyamán görbült el. 

A Hydrolagus genusba jelenleg 26 ismert faj tartozik. Nevüket ("Vízi nyúl" latinul) nagy, kiálló és lapos "nyúlfogukról" kapták. Mint minden kimérafajnak nekik is nagy, vaskos fejük és fokozatosan elkeskenyedő testük van. A nevük ellenére a szellemcápák nem cápák, hanem a porcos halaknak a cápáktól és rájáktól független rendje. A legközelebbi élő rokonaik a cápák, viszont az evolúciójuk már 400 millió éve elvált egymástól. Ezért hívják őket kiméráknak vagy tengeri macskáknak is.

Hegyesorrú kék kiméra (Hydrolagus trolli), az újonnan felfedezett faj egyik rokona
 Az életmódjukról nem sokat tudni, mivel a képviselőik az óceán mélyebb régióiban élnek. A cápákkal ellentétben, akik a farkuk mozgatásával úsznak előre a vízben. Ezek a teremtmények a megnyúlt melluszonyuk segítségével lökik előre magukat a tengerben, így úgy néznek ki, mintha repülnének.



A H. erithacus típuspéldányának gyomrában megtalálták egy rák ollóját. Ezzel valószínűsíthető, hogy a módosult, elülső "nyúlfogakat" ezek a porcos halak a tenger mélyén lévő rákok kitinpáncéljának feltörésére használják.Viszont nem tudni, hogy milyen gyakran szaporodnak, és hogy mennyien lehetnek. Ezzel nem tudni, hogy mennyire veszélyeztettek a túlhalászta és az óceánok szennyezése miatt.

Forrás: Live Science

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.