2016. január 10., vasárnap

Nindzsacápa Közép Amerika partvidékéről

A tenger mélye sötét és hideg hely, kevés táplálékkal. Azonban az élővilág ezekhez a látszólag életidegen körülményekhez is alkalmazkodik. Az egyik ilyen alkalmazkodási mód a biolumineszcencia képessége, ami az ott élő halfajok számára a tájékozódást és a zsákmányszerzést segíti. Úgy, mint a horgászhalnak vagy a pelikánangolnának, vagy az újonnan leírt Etmopterus benchleyi nevű cápafajnak, amely első ismert példányait a Csendes-óceán Közép Amerikai partjainál figyelték meg 0,8-1,4 kilométeres mélységben.


Az új cápafaj a Etmopteridae (lámpáscápák) családba tartozik. Eme cápafélék onnan kapták a nevüket, hogy a bőrükön lévő bőrképződmények fényt bocsátanak ki. Ezek a kis termetű cápák világszerte elterjedtek az óceánok mély vizeiben. A nindzsa lámpás cápa azonban az első olyan faj, amit Közép-Amerika partjainál találtak 2010-ben. Nyolc példányt gyűjtöttek be, ami alapján le tudták írni az új fajt a Pacific Shark Research Center tudósai Victoria Vasquez és Dr. Douglas Long. A faj a nevét Peter Benchleyről, Steven Spielberg "Cápa" című klasszikusának alapjául szolgáló regény írójáról kapta. Viszont a Nindzsa lámpáscápa nevet amerikai iskolások adták egy pályázat keretein belül, utalva az állat színére, testalkatára és feltételezett lesből támadó életmódjára.

Bársonyhasú lámpáscápa, ahogy a fényét használja
Ezen cápafélék az általuk kibocsátott fényt változatos módokon használják fel. Ezzel csalogatják szó szerint a zsákmányt a szájukba. E segítségével képesek egymáshoz igazodásban, mikor együtt úsznak. A nindzsacápa a vizsgálatok alapján halványkék fényt bocsát ki, és nem annyira feltűnően, mint a család többi tagja. Ez valószínűleg azzal van összefüggésben, hogy ez a faj a hatékonyabb álcázás miatt kezdi elveszíteni eme képességét.

Forrás: Deepseanews


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.