Igaz, csak 17-20 centiméteres, de az Angola északnyugati erdeiben felfedezett fülesmaki a legnagyobb tagja Galagoides genusnak. Az állatka a Galagoides kumbirensis tudományos nevet kapta, a Kumbira erdő után, ahol először megfigyelték. Nem csak a mérete különbözteti meg a többi rokonától az angolai törpe galágot, hanem más jellemzők is.
Eme éjszakai aktív állat nagy, szemei között egy fehér csík húzódik. Arcát jellegzetes mintázat díszíti, amely az orrtól indul, és beleolvad a szemeit körülvevő sötét gyűrűkbe. Hosszú, bozontos farka van. A másik megkülönböztető jegye, amely nem hasonlít egy rokonáéhoz sem, a jellegzetes hívóhangja. Elnyújtott, dallamos csiripelés ez, amivel a faj egyedei tartják a kapcsolatot.
Az állatot is ez "buktatta le" az erdőben kutató tudóscsoport számára 2013 szeptemberében.
Magdalena Svensson, a kutatócsoport vezetője és a faj leírója először az állat jellegzetes hangját hallotta meg az éjszakában, és csak aztán pillantotta meg a teremtményt. Mivel a galágok, mint más félmajmok vokális lények, így többek között a jellegzetes hívóhang is segíti egymástól megkülönböztetni egymástól a fajokat. Később számtalan fényképeket készítettek a faj egyedeiről, megvizsgálták a viselkedésüket és felvették a jellegzetes hívóhangjukat. Valamint összehasonlították a testarányaikat más galágófajokéval. A vizsgálatok eredményeképp kiderült az, amit addig csak sejtettek, hogy egy új fajjal van dolguk.
Mivel az élőhelyük az erdőírtás miatt sűrűsödik, ezért várható, hogy az angolai törpe galágót a Vörös listán a sebezhető fajok közé sorolják. A galágók a lajhármaki-alkatúak közé tartoznak. Ezeknek a "félmajmoknak" a fejlődése 50 millió évvel ezelőtt vállt el attól a fejlődési vonaltól, amely végül a ma élő madagaszkári makikhoz vezetett. A galágók, másnéven fülesmakik Afrikában elterjedtek, addig a rokonaik, a lassabban mozgó lajhármakik, másnéven a lorik Dél-Kelet Ázsiában élnek.
Mind a két csoport tagjai éjszakai, mindenevő állatok. Az angolai törpemaki már az ötödik újonnan felfedezett főemlős Afrikában a kétezres években.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.