2016. április 29., péntek

Himalájai farkas - Új kutyafaj a Himalájából

Bizonyára sokan emlékeztek még az aranyfarkas felfedezéséről szóló hírre. Még egy év se telt el azóta, de a cikkben leírt hasonló módszerekkel egy újabb kutyafajt fedezhetek fel.
2004-ben Madhu Chetri, a norvégiai Hedmark egyetem phd-s hallgatója a nepáli Annapurna Nemzeti Parkban túrázott, mikor egy farkassal nézett szó szerint farkasszemet. A dolog érdekessége az, hogy egy tibeti farkassal akadt össze, amit addig még nem láttak Nepálban. Chetri jól megnézte az állatot, észrevette, hogy sokkal kisebb és karcsúbb, mint a világ többi részén élő farkasok, valamint van a mellkasán és a torkán egy-egy fehér folt található. A férfit, aki több tanulmányt is publikált a területen élő emlősállatokról, rabul ejtették ezek a ragadozók.


2004-ben és 2006-ban kijött két tanulmány azzal kapcsolatban, hogy a tibeti farkas nem a szürke farkas alfaja, hanem egy teljesen más faj a Canis genuson belül. Chetri már az állat látványa alapján is arra a következtetésre jutott, hogy ezek az állatok sokban különböznek a többi farkasfélétől, és saját kutatásba kezdett.
Az állatok DNS-nek legelérhetőbb forrását, azok ürülékét kereste. Május és szeptember között hat mintát gyűjtött, amiket aztán egy nepáli és indiai kutatócsoporttal megvizsgált. A vizsgálatok folyamán a mitokondriális DNS-re koncentrált. Ez alapján megállapította, hogy a tibeti farkas fejlődése már 800 000 - 1.5 millió évvel ezelőtt elvált a szürke farkasétól, amikor a Tibeti- fennsík és az ott élő farkasok elszigetelődtek a többi populációtól, és fokozatosan elkülönültek, aztán a jégkorszak végével újra elterjedtek szerte Ázsiában.  Chetri az új fajnak a Himalájai farkas nevet javasolja.


A himalájai farkas egyedül vagy kisebb csoportokban vadászik. Táplálékának nagy része mezei nyulakból vagy mormotákból kerül ki, de elejtenek tibeti gazellákat és más növényevőket is télen, mikor a fennsíkot ilyenkor borító hó akadályozza a patások mozgását. Ezek mellett a farkasok gyakran rájárnak a helyi falvak állatállományára. A gazdák ezért gyakran vadásznak ezekre az állatokra, vagy mérgezett csalétket helyeznek ki a számukra. Ezen állatok a 19. századig elterjedtek voltak a Pamír hegységtől Mongólián át egészen Kína északi részéig. Az emberi vadászat miatt a himalájai farkasnak már csak a Himalájában maradtak populációi.

A darjeelingi állatkert két himalájai farkasa fotózkodik. Forrás, National Geographic

Persze az, hogy ezeket a ritka és csodálatos állatokat új fajként sorolhatják be, sokat segíthet a védelmükben. A helyi hatóságok ennek hatására nagyobb erőfeszítéseket tesznek arra, hogy felmérjék a himalájai farkasok vadon élő populációit és lépéseket tegyenek a védelmükben.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.