Az elmúlt 15 évben összesen öt új madárfajt fedeztek fel, ezeket csak Dél-Amerikában. Azonban a legújabb felfedezést India északkeleti részén fedezte fel és írta le egy nemzetközi kutatócsoport. A Zoothera salimali névre keresztelt faj Északkelet India és Kína hegyvidéki területein fordul elő.
A történet 2009-ben kezdődött, mikor ornitológusok felfigyeltek arra, hogy a Nepáli földirigó (Zoothera mollissima) a fahatár felett élő példányainak éneke sokkal keményebb és karcosabb, mint lentebb tenyésző vegyes, szubtrópusi erdőkben élő populációké, melyeknek a dala sokkal dallamosabb és muzikálisabb volt. Természetesen az orosz, amerikai, svéd és kínai tudósokból álló csapat Per Alstrom professzor vezetésével nem hagyhatta megoldatlanul a rejtélyt.
Per Alstrom, a kutatócsoport vezetője által készített fénykép. |
Megvizsgálták a Nepáli földirigó múzeumi példányainak tollazatát. Kiderült, hogy a Nepáli földirigót két fajra kell felosztani. Az erdőhatár felett élő madarak továbbra is ehhez a fajhoz tartoztak, az erdőkben élő, muzikálisabb rigók pedig a DNS vizsgálatok alapján a Himalájai erdei rigó fajba tartozik.
Azokat a mintákat 150 éve gyűjtötték be ugyanazon a területen.
Nepáli földirígó |
A kutatások folyamán itt nem álltak meg. A Nepáli földirigó közép-kínai alfajáról kiderült, hogy az is egy különálló faj, amit a tudósok Szecsuáni erdei rigónak neveztek el, és az éneke hasonlít a Himalájai erdei rigóéra. Sőt, három további múzeumi példány egy újabb meg nem nevezett rigófaj egyedeinek tűnnek. Azonban további vizsgálatok szükségesek, hogy eldönthessék.
A Zoothera (ázsiai rigók) genusba tartozó madarak szerte Eurázsiában elterjedt, közepes termetű mindenevő madarak.
Forrás: Science Daily
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.