2015. október 5., hétfő

Új, színét változtatni képes gekkófaj Indiából

Augusztus 31-ben fedezték fel az állatkát Kanker tartományban, Saranpal falu mellett.


Az új faj a Hemidactylus yajurvedi nevet kapta, de a "magyar" neve Kankeri kövi gekkó. Hanumnth Narasimhachar Yajurvedi indiai zoológusról kapta a fajnevét, aki több vizsgálatot is végzett a hüllők és emlősök szaporodásbiológiájával kapcsolatban. Az újonnan felfedezett hüllőfaj 8-10 centiméter hosszú, és a Hemidactylus (házi gekkók) nemébe tartozik. A genus fajai elterjedtek Afrikában és Európa mediterrán régióiban, valamint 27 fajuk megtalálható Indiában is.
Eme faj a sziklák között éjszaka szokott vadászni, és képes felvenni a környezetének színét, hogy ezzel előnyt biztosítson magának a vadászat során és megvédje magát a ragadozóktól.



A gekkófélék amúgy is a rejtőzködés mesterei. A Madagaszkári Uroplatus (levélfarkú gekkók) genusba tartozó fajok hatékonyan álcázzák magukat a fakéreg részének, faágnak vagy levélnek.
A színváltás képessége viszont nem újdonság a gekkóktól, mivel egy 2014-es vizsgálat folyamán kiderült, hogy a mór gekkók képesek automatikusan változtatni a színezetüket, igaz nem olyan gyorsan mint a kaméleonok.
Ez pedig még hatékonyabbá teszi a rejtőzködést.

Hol a gekkó a képen?


Kanker tartomány erdei javarészt még feltáratlanok, így az állatot felfedező kutatócsoport vezetője szerint még sok, eddig fel nem fedezett kétéltű és hüllőfajt találhatnak a környéken.

Forrás: Zeenews

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.