2015. augusztus 5., szerda

Maratus personatus - A pók, ami olyan mint egy plüssállat

A Maratus (magyarul pávapókok) genusba 44 faj tartozik, a mostan felfedezettel együtt. Ez pedig a Maratus personatus.



Eme új pókfajt David Knowles fedezte fel Ausztrália nyugati részén, de mint új fajt csak napokban írta le Jurgen Otto a Peckhamia című, ugrópókokkal foglalkozó folyóirat hasábjain.
Az összes pávapókfaj Ausztráliába él, a változatos formájuk és színük alapján pedig jogosan hívhatnák őket az "ízeltlábúvilág paradicsommadarainak".
Az M. personatus a többi pávapókhoz hasonlóan egyedi és színes mintázattal rendelkezik, sőt, néhány fajuk a hátukon még egyfajta díszszárnyakat is viselnek. A szemei körüli terület teljesen kék, ami szép kontrasztot alkot a lábak fekete-fehér mintázatával.
Azonban maszkos barátunknak nem elég a szép mintázat, hogy elcsábítsa szíve választottját, hanem be kell vetni a tánctudását. Felemeli a harmadik pár lábát, és azt ritmikusan mozgatva próbálja elcsábítani a nőstényt.



Persze a genus többi tagjához képest az M. personatus sokkal visszafogottabb az udvarlásnál, hisz a pávapókok közül többen ebbe a táncba be is vetik a hátukon lévő lemezeket, amiket a páva farkához hasonlóan emelnek fel. 



Tudom, elég furán hangzik, de a pók talán a legaranyosabb ízeltlábúak, vagy akár állatok közé is beléphet. A tanulmányában az új pók fajt tudományosan leíró Jurgen Otto etmológusnak szerencsére sikerült szaporítania a fajt fogságban. A nőstény tojásokat rakott, amik aztán kikeltek.



Mint egy élő pokemon. Lehet pár milliméteres kis állatka, de a felfedezésével tovább nőtt a bolygónk élővilágáról alkotott tudásunk. Minden ilyen új faj felfedezésénél szembesülhetünk azzal, hogy bolygónk élővilága még mindig változatos, amit érdemes védeni.

Forrás: iflscience.com
A fényképeket a fajt leíró Jurgen Otto készítette.

1 megjegyzés:

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.