2015. július 29., szerda

Sha - Széth rejtélyes állata

Közismert tény, hogy az ókori egyiptomiak az isteneiket állatalakban, vagy fejjel ábrázolták. Anubisznak, a halottak és a balzsamozás istenének a sakál. Básztetnek macska, Szehmetnek az oroszlán, Hórusznak a sólyom fejét adták. Azonban volt béka és krokodilfejű isten is.
Viszont az egyiptomi mitológiában van egy alak, kinek a szent állatának személyazonosságának kérdése a mai napig viták tárgyát képezik az egyiptológiában. Ez az istenség pedig Széth.

Széth és Hórusz oltalmazzák II. Ramszesz fáraót.
(Abu Szimbel templomának egyik freskója)
Széth az egyik legnépszerűbb egyiptomi isten, akit a Sátán úgymond előképének tartanak, persze tudni kell, hogy az egyiptomi istenek sokkal árnyaltabbak. Például, Szehmetet azért küldik a Földre, hogy felfalja az istenek ellen lázadó embereket. Széth sem volt teljesen gonosz istenség. Igaz, az egyiptomi mitológiában a düh, az erőszak, a viszály, a vihar, a sivatag és még sok gonosz dolog megtestesítője. A születésének napját pedig szerencsétlen időpontnak tartották. Az sem tett jót a reputációjának, hogy csapdába csalta és feldarabolta a saját testvérét Oziriszt.
Viszont arról is megemlékeznek az egyiptomiak, hogy Ré a napisten alvilágban tett útjai során annak bárkájának orrában áll és visszatartja az alvilág kígyójának, Apofisznak a támadásait. Az Újbirodalom (Kr. e. 1532-1070) hadisten volt. Az alakja feltűnt a korabeli védelmező amuletteken, és Hórusz mellett a fáraó másik isteni pártfogójaként szolgált (lásd a fenti képen).
Nem is részletezem Széth szerepét a mitológiában, nem is ez a blog fő profilja, ami érdekes lehet a blog számára Széth szent állata, minek a neve "sha". Ez a teremtmény az ábrázolásokon egy karcsú, agárszerű kutyára vagy sakálra hasonlító vörös vagy fekete állat. Általában, merev villás farokkal, felfelé meredő szögletes fülekkel és hosszú, enyhén csőrszerűen lehajló orral ábrázolják.

Az ábrázolásai már a kezdetektől fogva az egyiptomi művészet részei. A legrégibb ismert "sha" ábrázolás a predinasztikus korból (a régészek így nevezik azt a Kr.e. 5000-től egészen Kr.e. 2778-ig, Egyiptom egyesítéséig terjedő időszakot, amikor a térségben még nem állt fent központi hatalom) származik egy Skorpiónak nevezett korabeli uralkodó buzogányfején bukkantak rá. Viszont bukkantak hozzá hasonló ábrázolásokat a Nagada kultúra korai szakaszából (Kr. 4400-3500). Ez volt az első kultúra a Nílus deltája mentén, ekkor indult be a kereskedelem az északabbra fekvő Núbiával és a Nílus deltájánál élő népekkel.
Visszatérve Széthre, feltételezhető, hogy ő lehetett a Nagada kultúra főistene, és csak azért lett a Sátán óegyiptomi megfelelője, mert a területet később elfoglalták a Nílus deltájánál élő Hórusz imádó nép tagjai. Na de, ennyi is a vallástörténetből. Térjünk rá a legfontosabb kérdésre.
Széth milyen állat lehet? Fontos tény, hogy Széth csak később kapott emberi testet, addig "sha" formában imádták, vagy talán magát az állatot tisztelték. A Nagada kultúrában már kezdetektől fogva megjelent a későbbi egyiptomi vallást és istenábrázolásokat megalapozó állatkultuszok.


Magát az állatot gondolták már sakálnak, azonban ez Anubisz szent állata. Viszont elképzelhető, hogy valóban ez, csupán ezekkel a jelekkel különböztették meg a holtak istenét jelképező, jellegzetes kutyától. De gondolták már disznónak, zsiráfnak, antilopnak és okapinak, ahogy afrikai vadkutyának is.
Sir Ernest Alfred Thompson Wallis Budge (1857-1939) egyiptológus elmélete szerint a sha talán egy hibrid állat. Nos, ezt a feltevést jobban meg kell vizsgálni. Az állat mi létéről feltettem egy kérdést egy facebookos csoportba. A legmeglepőbb és ugyanakkor legvalószínűbb választ HodariNundu paleoművész (a deviantArtos gallérijának linkje itt) felvetette, hogy Széth isten talán egy hal fejét viseli.



A képen látható hal a Mormynus kannume, más néven Elefánthal. A nevét a megnyúlt, lefittyedő ajkairól kapta. És igen, így hasonlít Széth isten fejére. Viszont ami perdöntő bizonyíték lehet, hogy eme hal húsának fogyasztását az ókori Egyiptomban a XXVI. dinasztia korától (Kr.e. 672-Kr.e.525) vallási tilalom alá vették. Az ókoriak hite szerint a Széth által megölt Ozirisz sebeiből jött létre, Plutarkhosz görög életrajzíró viszont leírta, hogy talán a hal megette Ozirisz nemi szervét.
Viszont, egy gond van ezzel az elmélettel.
Ezt a halat soha nem Széthel, hanem istennőkkel, többek között Hathorral és Toerisszel is kapcsolatba hozták. Az előbbi a szerelem, míg az utóbbi a terhesség egyiptomi istennője, szóval a halat is a termékenységgel hozták összefüggésbe. Akkor miért lenne a káosz, a sivatag egyszóval a pusztítás istennének a jelképe is?
Persze nem láthatunk bele az ókori egyiptomiak lelkivilágába, de szerintem a halas teória is a cáfolatom ellenére helytálló. Hisz mint leírtam a nagadai kultúrában Széth a mitológia fontos szereplője lehetett, és ott talán felruházhatták a termékenységisten szerepkörével is.
Azonban az is elterjedt elképzelés, hogy a "sha" egy olyan állatfaj, ami az óegyiptomi időkben már nagyon ritka volt, és később már ki is pusztulhatott.
Nos, ezért is szenteltem egy bejegyzést eme témának a blogon. Egy olyan kriptid feltűnéséről is érkeznek jelentések a régióból, ami a széth állatra hasonlít.
Az egyik a salawah (arabul sal'awa: ijesztő farkas) állat. A leírások szerint eme teremtmény nagyobb méretű mint egy farkas, a fülei hegyesek és túlméretezettek. Állítólag több falut is megtámadott Dél-Egyiptomban, és mibenléte a mai napig rejtély. Sokan arra tippelnek, hogy talán egy sivatagi róka, más néven fennek.
Lehet Széth, a sivatag istene valójában a sivatagi róka fejét viseli? Hát, a füleiből erre következtethetünk.

Én vagyok Széth, sivatag és a káosz istenének vérebe! Félj tőlem!

De mi van ha a Széth fenevad tényleg egy mára kihalt, vagy megritkult állatfaj? Nos, egy kis spekulatív biológia következik. Szóval, megnézve a Széth fenevad ábrázolásait, láthatjuk, hogy nagyon kutyaszerű. A lábai hosszúak, a teste pedig vékony és áramvonalas, ezt segíthette az agáréra emlékeztető megnyúlt, hegyes orrban végződő fej is, így feltételezhető, hogy gyorsan mozgó ragadozó lehetett. Hosszú farka az egyensúlyozásban és így a gyors irányváltásban segíthette, ami szükséges lehetett a zsákmány üldözése közben.

A hosszú és széles fülek belső részét a sivatagi rókéhoz hasonlóan bunda boríthatta. Ez nehezítette a hőleadást a hideg, szaharai éjszakában. A fülkagylók sokkal inkább a legapróbb neszek érzékelését és betájolását segíthették. A "sha" inkább lesből szerethetett támadni, és hosszú üldözés után elkapni a kisebb madarakból, emlősökből és gerinctelenekből álló zsákmányát. A testét borító vörös bunda ideális rejtőszínezet lehetett a homokbuckák között.
A seth állatot a Vulpes nemzetségbe sorolom (Vulpes saharicus) néven, a legközelebbi ma élő rokona véleményem szerint a Dél Afrikában élő Ezüsthátú róka (Vulpes chama) lehet.

Amúgy a füle elhelyezkedése és a testalkata alapján az Ezüsthátú róka hasonlít a "sha" állatra. Lehet, hogy Seth személyében az egyiptomiak egy rókaistent imádtak?

Ha kihalt, akkor miért halt ki ez az állat, ha egyáltalán létezett? A későbbi ábrázolásokon a "sha"-t egész egyszerűen leretusálták. Elég fura lehet ezt hallani, de az ókori Egyiptomban gyakori volt hogy egyszerűen felismerhetetlenné tették a bukott uralkodók képmását vagy nevét a feliratokról. Feltételezhető, hogy a "sha" néven ismert ragadozó egyszerűen rákapott a haszonállatokra, mivel könnyű prédát jelentettek neki a karámokban tartott juhok és más állatok. A gazdák pedig, akármilyen szent állatok voltak is ezek, irtóhadjáratba kezdtek. Kiirtva, vagy egyszerűen megritkítva az állományukat.
A Bennu nevezetű mitológiai madár az egyiptomi mitológiában szintén egy kihalt állatfajon alapulhatott. Ez a teremtmény a mítoszok szerint részt vett a világ teremtésében, rikoltásával jelet adva annak megkezdésére. Valamint kapcsolatba hozták az Újjászületéssel, ezzel megágyazva a főnix mítoszának. A zoológusok szerint a 2000-2500 évvel ezelőtt az Arab-félszigeten élt, de mára már kihalt Bennu gém lehetett a mítosz alapja.




 


Hogy mi az igaz? Ezerféle feltételezés van a sha mibenlétéről. Szerintem mindenki, aki már foglalkozott az egyiptomiak mitológiájával, elgondolkodott ezen a kérdésen. Emlékszem, amikor gyerekkoromban először adták a Papirusz című rajzfilmsorozatot, minek Széth isten volt az úgymond főgonosza, már akkor feltettem a kérdést, hogy Széthnek milyen feje van?
Talán ez örökre a múlt ködébe vész. Nem tudni.
Lehet a válasz valami olyasmi lesz, amire senkire sem gondolt.

A Warriors of Myth szerepjátékhoz készült illusztráció.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni ehhez hasonló érdekességekről a Kriptozoológia világából, akkor kedveld a blog Facebook oldalát, vagy kövesd Instagrammon, vagy iratkozz fel a kapcsolodó Youtube csatornára.

2 megjegyzés:

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.